İnsan Kaynakları İçin Elektronik İmza

İnsan kaynakları için elektronik imza kullanımı belge arşivleme derdini bitirirken gereksiz kâğıt ve kırtasiye masrafını da ortadan kaldırıyor. Üstelik inkâr edilemez ve doğrulanabilir olan e-İmza süreçlerde tarafların güvenilirlik kaygılarını da ortadan kaldırıyor. Bu sayede süreçler kısalırken, yapılan işlemler için harcanacak efor ve maddi kaynaklardan tasarruf etmek mümkün oluyor. Peki nasıl? İşte insan kaynakları için elektronik imza kullanımı ve avantajları!

İnsan Kaynakları Yönetiminde Hangi Belgeler e-İmza İle İmzalanabilir?

İş sözleşmelerinden sağlık sigortası düzenlemelerine kadar pek çok alanda kâğıt işinin gerekli olduğu insan kaynakları yönetiminde çok sayıda belge kullanılıyor. Kurum ve firmaların insan kaynakları departmanları tarafından düzenlenen ve işleme konulması için ıslak imza ile onaylanması beklenen bu belgeleri e-İmza ile imzalamak ve depolamak ise oldukça pratik bir kullanım deneyimi yaratıyor. İnsan kaynakları için elektronik imza kullanılabilecek belgelerden bazıları ise şunlar:

 • İş teklifi
 • İş sözleşmesi
 • El kitapları
 • Gizlilik anlaşmaları
 • Veri gizliliği ve koruma belgeleri
 • Sağlık sigortası ile ilgili belgeler
 • Değerleme formları
 • İzin talepleri ve konu ile diğer belgeler
 • Roller ve sorumluluklarla ilgili prosedürler
 • Eğitim sertifikaları
 • Sözleşme sonu anlaşması

Kurumsal Şirketlerde İnsan Kaynakları İçin Elektronik İmza Kullanmanın Avantajları Neler?

e-Dönüşümden önce imzalama işlemleri ıslak imza ile tamamlanırken günümüzde artık bu bir zorunluluk değil. Çünkü e-İmza pek çok açıdan ıslak imzadan çok daha işlevsel ve güvenli. İnsan kaynakları departmanlarının da elektronik imza kullanmak için pek çok nedeni var. Bu nedenlere bir göz atalım:

İnsan Kaynakları Yönetimi İçin Kullandığınız e-İmza Altyapısını Nasıl Seçmelisiniz?

İnsan kaynakları yönetiminin kalitesi, şirket ve kurumlardabaşarı sağlamanın en önemli anahtarlarından biri. Bu nedenle insan kaynakları için elektronik imza kullanırken pratik ve güvenilir bir altyapı seçmek büyük önem taşıyor. Bu noktada e-İmza altyapısı, hızlı işlem, bilgi güvenliği, sıralı ve seri imzalama seçenekleri, farklı imzalama türlerini destekleme gibi özelliklere sahip olmalı. e-İmza altyapısı aynı zamanda imzalı belgelerin arşivlenmesi konusunda da kurum ve firmalara olanaklar sunmalı. Böylece sistematik insan kaynakları yönetiminin önemli bir aşaması gerçekleştirilebilir ve tüm resmi işlemler kısa sürede tamamlanabilir. Elektronik imza altyapısı fiyatları konusunda bilgi almak isterseniz şu yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

Aç Bak İmzala İle İnsan Kaynakları İçin Elektronik İmza Kullanımı Oldukça Kolay!

Web üzerinden elektronik imzalama yapmayı sağlayan Aç Bakİmzala insan kaynakları için elektronik imza kullanımında en etkili çözüm araçlarından biri. Farklı belge türlerinin imzalanabildiği Aç Bak İmzala’da ESHS’lerin sağladığı tüm e-İmza sertifikaları kullanılabiliyor. PDF belgelerin yanı sıra Aç Bak İmzala’da Microsoft Word ve Microsoft Excel dokümanlarına da imza eklemek mümkün. Kurum içi seri imzalamayı belirli bir hiyerarşiye göre gerçekleştirmenize olanak tanıyan sistem, aynı zamanda bildirim özelliği ile belge üzerinde yapılan değişikliklerin takip edilmesini de sağlıyor. Ayrıca Aç Bak İmzala’da bulunan dışarıdan imzacı ekleme özelliği, henüz kurum ya da firma çalışanı olmayan kişilerin de imza sürecine dahil olmasını mümkün kılıyor.

Bütün bu avantajları tek bir serviste sunan Aç Bak İmzala’yısiz de şirketiniz için tercih edin, İnsan kaynakları yönetiminde fark yaratan çözümlere imza  atın. Aç Bak İmzala
ücretsiz deneme sürümünü keşfederek elektronik imza dünyasının en konforlu ve güvenli deneyimini hemen yaşamaya başlayın. Buluttaki en güvenli imza Aç Bak İmzala ile siz de
e-Dönüşümün bir parçası olun.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image