Blog | Elektronik İmza Hakkında Bilmeniz Gerekenler

e-imza
- 30 Eylül 2022

Kurumsal Süreçlerde e-İmza KullanmaKılavuzu

elektronik imza konsepti
Elektronik imza kullanmak işletmelerde, özellikle de büyük ölçekli işletmelerde oldukça fazla avantaj yaratıyor. Çok sayıda kişinin onayından geçmesi gereken belgeler, banka talimatları, sözleşmeler, kurum içi yazışmalar ve akla gelebilecek tüm belgeleri dijital ortamda imzalayan kurum ve kuruluşlar zamandan kazanıyor, masraftan kısıyor. e-İmza kullanımı noktasında ise kullanışlı bir e-İmza altyapısı kullanmak büyük önem taşıyor. Yalnızca imzalama işlemleri değil, imza doğrulama, arşivleme ve imzacılar arası belgelerin iletimi gibi işlemlerde de servis sağlayan bir e-İmza altyapısı ile kurumsal süreçleri kusursuz biçimde yürütmek mümkün. Peki kurumsal süreçlerde e-İmza nasıl kullanılıyor? Gelin, adım adım kurumsal süreçlerde e-İmza kılavuzuna bir göz atalım!
Devamını Oku

e-imza
- 07 Haziran 2022

e-İmza Kullanmanın Faydaları Nelerdir ?

Kurumsal işlemler, para transferleri ve online ortamda gerçekleştirilen tüm alışverişlerde veri güvenliğini sağlamak oldukça önemli. Bununla birlikte verilerin güvenlik altına alınması ya da işlem yapan kişinin kimliğinin tespit edilmesi ve doğrulanması için ıslak imza uygulaması özellikle uzaktan hizmetler için yavaşlatıcı bir unsur. Ek olarak ıslak imzauygulamalarında güvenlik açıkları ile sık sık karşılaşmak mümkün. Bu noktada e-İmza kullanmak en işlevsel ve pratik çözümlerden biri. Peki, neden e-İmzakullanmalısınız? e-İmza kullanmanın faydaları neler? Merak ettiğiniz tümdetaylar yazımızda.
Devamını Oku

e-imza
- 25 Mayıs 2022

T.C. Kimlik Kartına e-İmza Yükleme

Dijital dönüşüm ile gelişen uzaktan hizmetler, kişisel onaylar için yüz yüze görüşmeye alternatif ürünlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Öyle ki artık bankacılık işlemlerinden, kamusal işlere kadar pek çok faaliyeti kişilerin kurum veya şubelere gitmesine gerek olmaksızın gerçekleştirilebiliyor. Bu gelişimin en önemli adımlarından biri olan e-İmza ise resmi işlemler için kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor. Aynı zamanda e-İmza kullanımı geleneksel ıslak imza kullanımına kıyasla çok daha yüksek güvenilirolma özelliği taşıyor. Sahteciliğe karşı önlemlerle donatılmış olan e-İmza’nınyeni kullanım alanı ise T.C. kartları. Yeni uygulama ile çipli kimlik kartlarıartık elektronik imza atmak için kullanılabilecek. Peki, T.C. kimlik kartınae-imza yükleme işlemi nasıl yapılır? Konu ile ilgili tüm ayrıntılarıyazımızda bulabilirsiniz.
Devamını Oku

e-imza
- 18 Nisan 2022

PDF’e İmza Ekleme Nasıl Yapılır?

Dijitalleşmenin giderek önem kazandığı dünyada sıklıkla karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi deimzaların fiziki olarak atılmasıydı. İmzalama süreçlerinin bu şekilde ilerlemesinden dolayı işlemler oldukça yavaş gerçekleşiyor, bir de üstüne kâğıt israfı ortaya çıkıyordu. Üstelik, yöneticilerin zamanla yarıştığı iş süreçlerini de oldukça sekteye uğratıyor, bazı durumlarda yüzlerce sayfa evrak, yetkili kişi tarafından saatler süren bir imzalama sürecinden sonra kullanılmaya hazır halegeliyordu. PDF’e İmza Ekleme yöntemi, yani elektronik imzanın kullanımalanlarının genişlemesi tüm bu sorunların çözülmesi demekti
Devamını Oku

e-imza
- 23 Mart 2022

Elektronik İmza Altyapısı Fiyatları

E-imza yani daha açık anlamıyla elektronik imza, online ve elektronik olarak oluşturulmuş belge, sözleşme, resmi evrak ve diğer dokümanların, yasal olarak imzalanmasında kullanılır. Elektronik ve online işlemlerinizde attığınız elektronik imza, gönderdiğiniz dokümana işlenir, karşı tarafa ilettiğinizde de yasal makamlar tarafından da tanınır. Karşı taraf, imzanın geçersiz olduğunu ya da gönderen kişiye ait olmadığını iddia edemez. Size gelen doküman, belge ve dosyalar da bu şekilde imzalanmışsa e-imza doğrulama işlemi yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız bir elektronik imza altyapısı! Şimdi ise öğrenmeniz gereken farklı bir konu var: "Elektronik İmza Altyapısı Fiyatları" nelerdir?
Devamını Oku

e-imza
- 15 Mart 2022

Mobil İmza Nedir ? Mobil İmza Nasıl Alınır ?

Ülkemizde en çok kullanılan uygulamalardan biri olan e-devlet üzerinde de kullanılabilen, dosya, doküman, sözleşme ve diğer tüm resmi evrakları imzalayabildiğiniz, yasal olarak ıslak imza yerine de geçen "mobil imza nasıl alınır?" sorusunu soranlardan mısınız? O zaman bu blog yazımıza göz atmanızda oldukça fayda olacak. İşte "mobil imza nedir?" ve "mobil imza nasıl alınır?" sorularınızın cevapları.
Devamını Oku

e-imza
- 12 Şubat 2022

E-imza (Elektronik İmza) Nasıl Atılır ? e-imza Nedir?

mobil imza nasıl kullanılır?
Elektronik imza, sertifikayla kullanıcısına tanımlanmış, içerisinde kullanıcısının kimlik bilgileri ve kişisel bilgilerinin yer aldığı bir üründür. Elektronik imza kullanmak yasal olarak ıslak imza yerine geçmektedir ve 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile yasal olarak geçerlidir. İnsanların aklındaki en temel soru olan "elektronik imzanın yasal geçerliliği var mı?" sorusunun cevabını bu şekilde verebiliriz. Bir diğer önemli soru da: "E imza nasıl atılır?"  sorusu olacaktır. "E-imza" yani "elektronik imza nasıl atılır?" sorunuza cevap alabilmek için içeriğimizi okumaya devam edin.
Devamını Oku

Ücretsiz Deneme