e-İmza Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

e-İmza nedir?

Elektronik imza, ıslak imza ile aynı geçerliliğe sahip olan blokzincir teknolojisi ile değiştirilemez verilerden üretilen dijital belge imzalama aracıdır.

e-İmzanın hukuki geçerliliği var mı?

e-İmza yasada belirtilen bazı istisna haller dışında tüm resmi imzalama işlemlerinde hukuki olarak geçerlidir. Mevzuata göre merasime tabi yasal işlemler ile teminat belgeleri dışında tüm belge imzalama işlemleri elektronik imza ile yapılabilir.

Elektronik imza kullanımı avantajları nelerdir?

Islak imza ile yapılabilecek sahtecilik ve dolandırıcılık olasılıklarını ortadan kaldırabilirsiniz.  Dijital verileri kullanarak belgeleri hukuki geçerliliği olan deliller haline getirebilirsiniz.
Sıralı imzalama süreçlerinde kargo ve ulaştırma masraflarından kurtulabilirsiniz.
Kâğıt kullanımını azaltarak çevre dostu bir iş süreci geliştirebilirsiniz. Normalde haftalar sürebilecek belge trafiğini saniyeler içinde tamamlayarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

e-İmza nasıl alınır?

Kişiye özel ve pek çok resmi işlemde geçerli olacak e-İmzanızı almak için yetkilendirilmiş ESHS’lere (Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları) başvurmak gerekiyor. Kimlik bilgilerinizle yapacağınız başvurunun ardından e-İmzanız kullanıma hazır hale gelecek.

İnternetten elektronik imza nasıl alınır?

Elektronik imza sertifikası sağlayan yetkili kuruluşlardan elektronik imzanızı kolayca sipariş edebilirsiniz. Size yönlendirilecek belgeleri imzalamanızın ardından e-İmzanız adresinize gönderilir.

e-İmza nerelerde kullanılır?

Bankacılık, e-ticaret, finansal hizmetler, devlet, sigorta, hukuk alanlarında elektronik imza güvenle kullanılabilir.

e-İmza nasıl kullanılır?

Sahip olduğunuz e-İmza sertifikasını kullanmak için güvenli ve pratik bir e-imza altyapısı kullanmanız gerekiyor. Bu noktada iş akışı oluşturabileceğiniz, imzalı belgeleri doğrulayabileceğiniz, arşivleyebileceğiniz ve uygulama içinde imzacılara gönderebileceğiniz Aç Bak İmzala’yı tercih edebilirsiniz.

e-İmza altyapısı nedir?

Dijital imza elektronik imza ve mobil imza gibi dijital ortamda belge imzalamak için kullanılır. Daha temel bir tanımla dijital imza; e-İmzanın bir türüdür. Dijital imza elektronik imzanın güvenlik açısından daha geliştirilmiş versiyonu olarak tanımlanabilir.

Dijital imza ile elektronik imza arasında fark var mıdır?

ESHS’ler tarafından verilen e-İmza sertifikaları kullanılarak elektronik ortamda düzenlenen belgelerin imzalanması, imzalı belgenin doğrulanması, imzacılara iletilmesi ve arşivlenmesini sağlayan uygulamalar e-İmza altyapısı olarak adlandırılmaktadır.

Aç Bak İmzala’da PDF’e imza atma özelliği var mı?

Pades imza atma özelliği sayesinde Aç Bak İmzala üzerinden PDF belgeleri imzalayabilirsiniz. Aynı zamanda size gelen imzalı PDF belgeleri doğrulayabilir, çoklu imza süreçlerinde belgeler üzerinde yapılan değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Mobil imza ve elektronik imza arasındaki fark nedir?

Mobil imza, telefon operatörlerinin sağladığı imzalama aracıdır. Mobil imza almak için mobil operatörünüz ile iletişime geçebilirsiniz.

e-İmza ise Elektronik Servis Hizmet Sağlayıcılar’dan edinilen telefon numarasından bağımsız olarak kullanılabilen imzalama aracıdır.

Aç Bak İmzala’nın diğer e-imza platformlarından farkı nedir?

  • İmzalanacak belgelerin detaylarını tek tıkla ön izlemede inceleyin
  • İmzalanan belgelerde yapılan tüm değişiklikleri takip edin
  • İmza türü ve zaman damgası özelliklerini kendiniz belirleyin
  • Dışarıdan gelen imzalı belgelerdeki e-İmza sertifikalarının geçerliliğini kontrol edin
  • Vekalet verme özelliği sayesinde imza işlemlerini kimseyi beklemek zorunda kalmadan hızlıca tamamlayın
  • Elektronik imzanızı Chrome, Safari, Mozilla Firefox gibi farklı web tarayıcılarında kullanın
  • İmzalama şablonu oluşturarak her defasında yeni bir iş akışı oluşturmaktan kurtulun
  • Yer ve zaman fark etmeksizin mobil ve masaüstü cihazlarınızla imza işlemlerinizi gerçekleştirin
  • Sayfa tasarımlarını işletme ya da kurumunuza özel olacak şekilde belirleyin
  • 15 gün ücretsiz demo sürümünü buradan deneyebilirsiniz!